Nieoficjalne Forum Farmeramy

To całkowicie nieoficjalne Forum Farmermamy.

Ogłoszenie

Serdecznie witam na Nieoficjalnym Forum Farmeramy!

#1 Jun-18-10 12:00:55

_SuperFarmerama_

Administrator

Zarejestrowany: Jun-11-10
Posty: 191
Punktów :   
Twój nick na Farmeramie: _SuperFarmerama_
Twój poziom: 50

Encyklopedia Farmeramy

Witam.

Spróbujmy połączyć przyjemne z pożytecznym - stwórzmy Encyklopedię Farmeramy!

Na czym to polega? Będziemy umieszczać informacje na temat zwierząt i roślin z Farmeramy. Jednak muszą to być informacje rzeczywiste.

Każdy może dodać hasło. Na koniec złączę posty i powstanie prawdziwa, alfabetyczna Encyklopedia.
Mam nadzieję, że zechcecie mi pomóc .

Zaczynam:



Indyk



Duży ptak grzebiący z rodziny kurowatych, zamieszkujący w zależności w kilku podgatunkach Amerykę Północną:

Meleagris gallopavo gallopavo – zamieszkiwał wulkaniczny płaskowyż na północ od miasta Meksyk, obecnie prawdopodobnie wymarły, jednak wywodzący się od niego indyk domowy (M. g. gallopavo var. domesticus) jako ptak hodowlany spotykany jest na całym świecie.
Meleagris gallopavo sylvestris – wschodnia część USA od Maine i jeziora Ontario po Południową Dakotę i północny Teksas.
Meleagris gallopavo osceola – Floryda, Luizjana i Południowa Karolina.
Meleagris gallopavo intermedia – wschodni Meksyk, zachodni i środkowy Teksas, Oklahoma i Kalifornia.
Meleagris gallopavo mexicana – zachodnie Sierra Madre i Kalifornia.
Meleagris gallopavo merriami – zachodnia część USA.

Indyki introdukowano również w Niemczech i na Nowej Zelandii.

Cechy gatunku
Samce są znacznie większe od samic. Upierzenie samca jest czarne, pokryte brązowo-białym prążkowaniem. Głowa i szyja naga, pokryta brodawkami. Korale i grzebień dobrze wykształcone. W zależności od pory roku naga skóra zmienia kolor od niebieskiego i czerwonego po niemal biały. Nogi szaro-zielonkawo-żółte. Samice mniejsze i mniej kontrastowe. Istnieją różnice w wielkości i upierzeniu między poszczególnymi podgatunkami.

Wymiary średnie
Długość ciała ok. 90-125 cm
Rozpiętość skrzydeł ok. 120-180 cm
Waga ok. 3-11 kg

Biotop
Skraje lasów lub lasy z terenami otwartymi.

Gniazdo
Płytkie zagłębienie w ziemi ukryte w gęstej roślinności. Często jedno gniazdo jest budowane przez dwie samice, które następnie znoszą w nim jaja, które wspólnie wysiadują.

Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w styczniu – marcu 4-17 jaj.

Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są od zniesienia pierwszego jaja przez okres 25-30 dni przez samicę. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 2 tygodniach, lecz w razie zagrożenia mogą to zrobić już po 24 godzinach od wyklucia.

Pożywienie
Głównie rośliny, uzupełniane drobnymi zwierzętami.

Ochrona
W wielu stanach gatunek łowny.
Wiele otrzymanych ras indyka domowego znacznie odbiega ubarwieniem i rozmiarami od ptaków dzikich.


Pies - jedyna istota, która potrafi kochać kogoś bardziej od siebie samego.

Kocham psy! Jestem Psiarzem!

Offline

 

#2 Jun-20-10 18:29:01

Auraya

Moderator

Zarejestrowany: Jun-12-10
Posty: 86
Punktów :   
Twój nick na Farmeramie: Auraya82

Re: Encyklopedia Farmeramy

KRÓLIK EUROPEJSKI



Opis

Długość ciała od 35cm do 45 cm, ogona 5-6 cm, masa ciała od ok.1,5kg do 3 kg.[1][2] Grzbiet ma ubarwienie brązowoszare, stalowoszare lub żółtoszare, spód ciała jest białoszary lub popielatoszary. Krótki ogon jest od góry czarny, od spodu biały. Niektórzy mogą pomylić z zającem szarakiem, gdyż przypomina go nieco swoim wyglądem, lecz z powodu trzymania tylnych kończyn blisko siebie, sprawia wrażenie bardziej krępego.

Występowanie

Występuje w niemal całej Europie (poza Skandynawią), północno-zachodniej Afryce, a także w Australii i na Nowej Zelandii, gdzie został introdukowany na przełomie XVIII i XIX wieku. W Polsce króliki występują niezbyt licznie i żyją głównie w południowo-zachodniej oraz zachodniej i środkowej części kraju.

Biotop

Najczęściej spotkać go można na terenach o piaszczystej glebie, unika terenów podmokłych i wnętrza lasu. Czasami można go spotkać na nasypach kolejowych, w lasach sosnowych, na brzegach lasów oraz w parkach miejskich oraz w uprawach rolniczych; na łąkach, w sadach. Preferuje również ekotony las-łąka.

Tryb życia

Jest zwierzęciem roślinożernym. Latem żywi się soczystymi roślinami, zimą gałązkami drzew i krzewów, trawą oraz bulwami i korzeniami roślin, wygrzebywanymi spod ziemi. Królik, w odróżnieniu od swoich krewniaków zajęcy, kopie w ziemi nory. Nory te zawierają jedną dużą komorę gniazdową oraz liczne chodniki, mające w kilku miejscach wyjście na powierzchnię ziemi. Służą mu one głównie do obrony przed wrogami. W komorze gniazdowej samica rodzi także młode.

Rozród

Ciąża trwa 28–33 dni, samica rodzi kilka razy w roku od 3 do 10 nagich, ślepych młodych. Oczy otwierają dopiero w 10 dniu życia. Królik osiąga dojrzałość w wieku 4-5 miesięcy, żyje około 10 lat.

Ochrona

Królik jest w Polsce zwierzęciem łownym z okresem ochronnym. Sezon łowiecki, podobnie jak u zająca szaraka, trwa od 1.11 do 31.12, a w drodze odłowu do 15. stycznia (rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie okresów polowań na zwierzęta łowne z 16.03.2005r.)

ŚWINIA DOMOWA



Ssak z rodziny świniowatych, podrzędu świniokształtnych, rzędu parzystokopytnych, udomowiony w Azji przypuszczalnie ok. 6000-2000 lat p.n.e., w epoce kamiennej. Przodkami świni domowej są: dzik europejski (Sus scrofa ferus), dzik azjatycki (Sus vittatus) i dzik śródziemnomorski (Sus mediterraneus).

Wytworzenie pierwszych ras świń domowych nastąpiło już w czasach starożytnych, wysoki stopień rozwoju hodowla trzody chlewnej osiągnęła m.in. w starożytnej Grecji oraz w Rzymie, gdzie mięso wieprzowe składano bogom w ofierze jako wyszukany przysmak. Początkowo świnie przetrzymywano w pomieszczeniach jedynie zimą, latem wypuszczane były do lasów, gdzie odchowywały młode, i jesienią zamykano je ponownie. Rozwój hodowli i wytworzenie współczesnych ras rozpoczęto pod koniec XVIII w.

Świnie domowe cechuje szereg zalet, m.in. wysoka plenność, dobre wykorzystanie paszy, wszystkożerność, duża wydajność rzeźna, wysoka wartość mięsa. Wyhodowano liczne rasy użytkowane głównie w kierunku pozyskania mięsa oraz tłuszczu, wśród których rozróżnia się: rasy typu mięsnego, późno dojrzewające, uzyskujące znaczną masę ciała, najwyżej cenione (m.in.: wielka biała angielska, niemiecka biała szlachetna, wielka biała polska (wbp), polska biała zwisłoucha (pbz), złotnicka biała (złb), pietrain), rasy typu tłuszczowo-mięsnego, wcześnie dojrzewające, o szybkich przyrostach ciała (berkshire, świnia puławska, essex).

Typ słoninowy obejmuje rasy późno dojrzewające, wolno rosnące (złotnicka pstra (złp), mangalicka świnia). Typ smalcowy - rasy słabo umięśnione, o słabym kośćcu, wcześnie dojrzewające, o niskich przyrostach, mające skłonność do zapasania się. Świnie typu smalcowego hodowane są głównie w Azji (m.in. świnia wietnamska i świnia chińska).

W zależności od rasy oraz innych czynników ciąża może trwać 105-120 dni, przeciętnie 114 dni.

Rozmieszczenie hodowli świń domowych na świecie związane jest z trzema głównymi ośrodkami: Ameryką Północną, Azją (głównie Chinami) oraz Europą. Hodowla trzody chlewnej prowadzona jest współcześnie prawie wyłącznie w klimatyzowanych pomieszczeniach, toteż jej rozmieszczenie zależy nie tyle od warunków klimatycznych, ile od panujących obyczajów, głównie wierzeń religijnych. Pogłowie trzody chlewnej w Polsce wynosi obecnie ok. 22 mln sztuk (1992), liczebność na całym świecie - ok. 865 mln sztuk (1992).

Największą znaną świnię wyhodowano w 1939 w Karolinie (USA), ważyła 863,6 kilograma, nazwano ją Big Boy - Duży chłopiec.

OWCA DOMOWA



Gatunek hodowlanego zwierzęcia domowego z rodziny krętorogich. Przodkiem były najprawdopodobniej różne podgatunki owcy dzikiej (Ovis ammon). Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez genetyków, owce były pierwszymi zwierzętami udomowionymi przez człowieka[1]. Ich domestykacja nastąpiła dwuetapowo. Najpierw udało się to osiagnąć człowiekowi około 11 tys. lat temu - potomkami tych zwierząt są dzisiejsze półdzikie, mocno włochate rasy wciąż hodowane na szkockich wyspach. Drugi raz dokonano tego między VIII a VI tysiącleciem p.n.e. w południowo-zachodniej Azji, na terenie dzisiejszego Iraku i Iranu, prawdopodobnie jeszcze przed rozpoczęciem osiadłego życia w epoce brązu.

Początkowo z owiec uzyskiwano jedynie skóry, mięso i mleko, obecnie również wełnę. Początkowo zwierzę hodowane na terenach górskich i stepowych rozpowszechniło się obecnie w różnorodnych biotopach na całym świecie.


KACZKA KRZYŻÓWKA



Gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych. Zasiedla ona większość półkuli północnej, ale została introdukowana do południowo-wschodniej Australii  oraz na Nową Zelandię. Nie jest zagrożona, wyróżnia się 7 podgatunków. Gatunek łowny w okresie od 15 sierpnia do 21 grudnia. Od krzyżówki pochodzą kaczki domowe.

Charakterystyka

Występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. W locie ujawniają się granatowe, biało obrzeżone na górze i krawędzi skrzydła lusterka. Poza tym obie płcie mają pomarańczowe nogi. Wspólną cechą są też białe z szaro-czarnym środkiem sterówki. W szacie spoczynkowej samiec wyróżnia się jedynie żółtym dziobem i nieco rudą piersią.

Samiec w szacie godowej ma zielono opalizującą głowę, odgraniczoną od reszty ciała białą obrożą. Przez cały rok ma żółty dziób z czarnym końcem oraz rudą pierś, co jest ważne przy odróżnianiu go od samicy, gdy krzyżówki są w szacie spoczynkowej. Pierś jest cała brązowa, opalizująca, grzbiet również, ale matowy. Złożone skrzydła brązowe, gdzieniegdzie nieco szare. Pokrywy nad i podogonowe czarne, przy czym na tych pierwszych para zakręconych piór. Na początku są normalne, dalej zwężają się i zawijają. Niektóre są całkowicie zawinięte, inne tylko zagięte. Białe sterówki z szarym środkiem, pomarańczowe nogi.

Samica ma mniej kontrastowe ubarwienie. Pomarańczowy dziób z czarnym wierzchem, u poszczególnych osobników różnej wielkości. Biało-kremowo-beżowa głowa, charakterystyczna, ciemna przepaska przez oko. Ogólnie pióra przypominają nałożone na siebie łuski, pomarańczowo-brązowe. Na spodzie ciała „łuski” są drobniejsze, w okolicach tyłu również. Białe sterówki. Pisklęta żółtokremowe z czarnym wierzchem ciała i przepaską przez oko.

W wyniku gwałcenia kaczek przez kaczory często powstają międzygatunkowe mieszańce, nawet spoza rodzaju Anas. Nierzadko zdarza się tak też z kaczkami domowymi. Wtedy powstałe hybrydy mają część upierzenia białą, nie jest określone gdzie.

Najstarszy, potwierdzony wiek krzyżówki wynosi 29 lat.


Systematyka

Opisana w roku 1758 przez Karola Linneusza. Pierwotnie, w dziele Systema Naturae, samiec i samica zostały opisane jako dwa odrębne gatunki. Samiec otrzymał nazwę naukową Anas boschas (kaczka hodowana), a samica Anas platyrhynchos. Kilkadziesiąt lat później zauważono ten błąd, a gatunek otrzymał nazwę samicy, ponieważ została opisana kilka stron wcześniej.

Nazwa naukowa oznacza dokładnie „kaczka płaskonosa”, chociaż w Polsce płaskonos to inny gatunek. Rosjanie nazywają krzyżówkę „Kriakwa”, co jest jeszcze innym gatunkiem.

Występowanie

Przeloty w II – IV i VIII – XII. Zasiedla większość półkuli północnej, wyłączając zimniejsze obszary Ameryki Północnej oraz południową część Azji Wschodniej. Jest to ptak wędrowny, ale coraz więcej osobników decyduje się na zimowanie. W Europie Środkowej i Południowej przebywa cały rok, w Azji i północnej Europie jedynie wyprowadza lęgi. W bardziej północnej części Ameryki. Na małym, południowym obszarze Grenlandii przebywa cały rok, dalej na północ jedynie gniazduje.

Jest najprawdopodobniej najliczniejszym gatunkiem kaczki. Z badań wynika, że w 1991 roku w Ameryce Północnej zimowało około 18 milionów osobników. Rozprzestrzeniła się, np. w latach 70. ubiegłego wieku w Warszawie gniazdowało tylko kilka par.

Zasiedla wszelkiego rodzaju środowiska wodne, najczęściej na stawach i jeziorach. Unika rzek o bystrym nurcie oraz zbiorników wodnych ubogich w składniki odżywcze. Często spotykana także w miastach, gdzie jest bardzo ufna.

Zachowania

Należy do kaczek właściwych – nie nurkuje. W poszukiwaniu pożywienia zanurza tylko przednią część ciała. Często przebywa w grupach z innymi ptakami wodnymi. Bardzo dobrze lata, w locie poziomym może osiągać nawet 90km/h. Mieszańce międzygatunkowe są płodne, mogą więc tworzyć dalsze hybrydy. Niekiedy bardzo ufna, daje się karmić z ręki. Ma charakterystyczny krok ze stopami skierowanymi do wewnątrz. Jest ptakiem wędrownym, poza okresem lęgowym tworzy duże stada.

Pierzy się od lipca do września, młode dłużej, w okresie czerwiec-październik. Kaczory robią to w gęsto porośniętych, spokojnych zatokach jezior, grupowo. Tracą wtedy lotność.

Głos

Samiec i samica mają inne głosy. Kaczor odzywa się miękkim, nosowym, nieco chrapliwym „kłek-kłek-kłek”, podczas toków wdaje dźwięczne gwizdy. Kaczka kwacze tak jak kaczka domowa, dość głośno.

Pożywienie

Ogólnie jest wszystkożerna, ale w większości są to rośliny; w większości jest to roślinność wodna. Na lądzie pożywia się np. bukwią. Żeruje na powierzchni wody; charakterystycznie, z tylną częścią ciała wystającą ponad taflę. Ponadto zjada pokarm zwierzęcy, np. larwy komarów, chrząszcze, skorupiaki i inne zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym Niektóre ptaki próbują także zjadać śmieci, np. pływające po stawie kawałki folii.

Tak duża zmienność masy ciała ma związek z otłuszczaniem się jesienią i gromadzenia rezerw tłuszczu m. in. w wątrobie, która znacznie się wtedy powiększa.

Lęgi

Wyprowadza lęgi w okresie od kwietnia do lipca. Wyprowadza tylko jeden lęg. Toki mogą trwać aż do lutego. Kaczory mogą gwałcić samice spoza swojej pary. Gniazdo buduje w trawie, ale często szuka miejsc do budowy na drzewie – jest tam bezpieczniej.

Toki mają miejsce na wodzie. Na początku samice jedynie obserwują popisujące się kaczory. Z głośnym gwizdem, bez wybierania konkretnej kaczki, podnoszą głowę, wyginają kuper i mają widoczne z boku zaokrąglone sterówki. Gdy kaczka wybierze już partnera, płynie za nim, ale ogląda się jeszcze na inne kaczory. Kiedy samiec przyjmie, że ta kaczka go wybrała, wygina skrzydła aby pokazać niebieskie lusterka. Jednak już po wykluciu kaczor zostawia kaczkę i sama wychowuje ona pisklęta.

Gniazdo ma formę dużej, płytkiej miseczki. Głównym budulcem jest trawa, wyściółkę stanowią delikatne piórka. Składa 8-12 jaj, sporadycznie 4 lub więcej niż 14. Zazwyczaj pochodzą wtedy od dwóch samic. Mają barwę jasnokremową i długość około 6cm. Inkubacja trwa 27 lub 28 dni. Pisklęta tuż po wykluciu podążają za kaczką; uzyskują lotność w wieku 50-60 dni. Mogą się rozmnażać już po roku


"Kobiety i koty zawsze będą robić to, co chcą,
a mężczyźni i psy powinni się zrelaksować i powoli oswajać z tą myślą"
- Robert A. Heinlein

Offline

 

#3 Jun-23-10 18:16:07

 Sinona34

Roślinka

Zarejestrowany: Jun-23-10
Posty: 66
Punktów :   
Twój nick na Farmeramie: Sinona34
Twój poziom: 53 i 48 i 32 :)

Re: Encyklopedia Farmeramy

DYNIA

Dynia (Cucurbita L.) – rodzaj roślin jednorocznych z rodziny dyniowatych  obejmujący około 20 gatunków. W stanie dzikim występują w strefach klimatu gorącego i ciepłego Ameryki. Gatunkiem typowym jest Cucurbita pepo L.[2].
Spis treści
[ukryj]

    * 1 Morfologia
    * 2 Systematyka
    * 3 Zastosowanie
    * 4 Przypisy

Morfologia [edytuj]

Łodyga
    Płożąca się, wytwarza wąsy czepne.
Owoce
    Duże jagody, jadalne, osiągają masę do 200 kg. Rekord to 765 kg[3].

Systematyka [edytuj]

Synonimy taksonom.[2]

Pepo Mill.

Pozycja systematyczna wg Angiosperm Phylogeny Website (2001...)

Rodzaj z rodziny dyniowatych z rzędu dyniowców, należących do kladu różowych w obrębie okrytonasiennych[1]. W obrębie rodziny: podrodzina Cucurbitoideae, plemię Cucurbiteae[4].

Pozycja w systemie Reveala (1993-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa ukęślowe (Dilleniidae Takht. ex Reveal & Takht.), nadrząd Cucurbitanae Reveal, rząd dyniowce (Cucurbitales Dumort.), podrząd Cucurbitineae Engl., rodzina dyniowate (Cucurbitaceae Juss.,podrodzina Cucurbitoideae Kostel., plemię Cucurbiteae Dumort., podplemię Cucurbitinae E.G.O. Müll. & Pax in Engl. & Prantl, rodzaj dynia (Cucurbita L.)[5].

Gatunki flory Polski[6]

    * dynia olbrzymia (Cucurbita maxima Duch.) – gatunek uprawiany
    * dynia piżmowa (Cucurbita moschata Duch.) – gatunek uprawiany
    * dynia zwyczajna (Cucurbita pepo L.) – gatunek uprawiany

Pozostałe gatunki[4]

    * dynia figolistna (Cucurbita ficifolia Bouche.)
    * Cucurbita argyrosperma C. Huber
    * Cucurbita cordata S. Watson
    * Cucurbita digitata A. Gray
    * Cucurbita ecuadorensis H. C. Cutler & Whitaker
    * Cucurbita foetidissima Kunth
    * Cucurbita lundelliana L. H. Bailey
    * Cucurbita okeechobeensis (Small) L. H. Bailey
    * Cucurbita palmata S. Watson
    * Cucurbita pedatifolia L. H. Bailey
    * Cucurbita radicans Naudin
    * Cucurbita ×scabridifolia L. H. Bailey

Zastosowanie [edytuj]

    * Sztuka kulinarna. Dynie często są spożywane jako warzywa. Tłuszcze zawarte w pestkach dyni zaliczają się do pełnowartościowych tłuszczów roślinnych. Około 80% kwasów tłuszczowych to kwasy nienasycone, z czego 50-60% to wielokrotnie nienasycone. Kwasy nienasycone są niezbędne dla organizmu, są niezbędnym elementem do budowy witaminy D, hormonów, a także błon komórkowych. Kwasy tłuszczowe spełniają funkcję transportową enzymatycznych reakcji.
    * Rośliny ozdobne. Niektóre gatunki są uprawiane dla ozdobnych owoców.



                             PSZENICA



Pszenica (Triticum), rodzaj z rodziny traw, w zależności od ujęcia kilka lub kilkanaście gatunków, które należą do najważniejszych roślin zbożowych świata.

Większość pszenic pochodzi z Bliskiego Wschodu lub Azji Środkowej, z klimatu umiarkowanego ciepłego, niektóre powstały w wyniku spontanicznego lub świadomego krzyżowania we wtórnych ośrodkach rozprzestrzenienia.

Najprymitywniejsze z nich: pszenica samopsza (Triticum monococcum) i pszenica płaskurka (Triticum dicoccum), znane z upraw neolitycznych, do dziś przetrwały w niektórych krajach, używane na mąkę, kaszę oraz jako pasza. Pszenica orkisz (Triticum spelta) również jest uprawiana od bardzo dawna jako zboże chlebowe, spotykana w uprawach reliktowych.

Pszenica zwyczajna

Najważniejsze obecnie gatunki to: pszenica zwyczajna (Triticum vulgare), rozpowszechniona obecnie na całym świecie w ogromnej liczbie odmian uprawnych oraz pszenica twarda (Triticum durum), zwana też pszenicą makaronową (ponieważ jej mąka jest najlepsza do produkcji makaronów), również występująca w wielkiej liczbie odmian.

Dzięki zabiegom hodowlanym, wielokrotnemu krzyżowaniu pszenic między sobą oraz z innymi, blisko spokrewnionymi trawami, uzyskano odmiany o nowych cechach. Umożliwiło to rozszerzenie upraw na inne strefy klimatyczne oraz zwiększyło plenność.



                                                   MARCHEW




Marchew zwyczajna Daucus carota L. – gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Występuje w stanie dzikim pospolicie na terenach Europy, Azji i północnej Afryki. Jest również rośliną uprawną. W Polsce w stanie dzikim jest rośliną bardzo pospolitą.
Spis treści
[ukryj]

    * 1 Morfologia
    * 2 Biologia i ekologia
    * 3 Zastosowanie
    * 4 Wartość odżywcza
    * 5 Uprawa
    * 6 Ciekawostki
    * 7 Zobacz też
    * 8 Przypisy
    * 9 Bibliografia

Morfologia [edytuj]

Liście
    Liście 2 lub 3-krotnie pierzastosieczne, równowąskie.
Łodyga
    Wzniesiona, rozgałęziona, pusta wewnątrz. Jest bruzdowana i szorstko owłosiona.
Kwiaty
    Małe, białe, zebrane u szczytu rośliny w baldach złożony z pierzastymi pod baldachem i trójwrębnymi pod baldaszkami pokrywami. Znajdujące się na jego obrzeżu baldaszki mają dłuższe szypułki, wskutek czego powierzchnia baldachu jest wklęsła. Środkowy kwiat w baldaszku jest ciemnopurpurowy. Drobne kwiaty są w większości promieniste, jedynie kwiaty brzeżne są niesymetryczne – mają 2 płatki mniejsze, a 3 większe. Wewnątrz pojedynczego kwiatu jeden słupek z dwoma szyjkami i dolną zalążnią oraz 5 pręcików. Niektóre baldaszki w środku kwiatostanu zawierają wyłącznie kwiaty męskie.
Owoc
    Rozłupnia, rozpadająca się na 2 jednonasienne rozłupki.
Korzeń
    Spichrzowy – ma rozbudowany miękisz spichrzowy, służący do magazynowania substancji pokarmowych. W zależności od odmiany – od białawego poprzez żółtawy do pomarańczowoczerwonego (najbogatszego w karoten) i purpurowego. Jadalny. U roślin dziko rosnących biały do kremowego.

Biologia i ekologia [edytuj]

Roślina dwuletnia, hemikryptofit. W klimacie umiarkowanym w pierwszym roku wegetacji roślina tworzy różyczkę liści oraz gruby korzeń. W drugim roku z korzenia wybija łodyga z kwiatostanem, roślina wytwarza nasiona zużywając zawarte w korzeniu substancje zapasowe i obumiera. Kwitnie od czerwca do jesieni, jest owadopylna. Roślina miododajna, nektar znajduje się na dnie kwiatowym. Kwiaty są przedprątne, możliwe jest tylko zapylenie krzyżowe. Nasiona rozsiewane są przez zwierzęta (epizoochoria)[2]. Dziko rosnąca forma typowa rośnie na ugorach, łąkach, miedzach i przydrożach. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla rzędu (O.) Arrhenatheretalia[3]. Liczba chromosomów 2n= 18[4].
Zastosowanie [edytuj]

Wyhodowane z typowego dzikiego gatunku liczne odmiany podgatunku Daucus carota subsp. sativus (Hoffm.) Schübl. et Mart.są uprawiane jako warzywo lub roślina pastewna. Znajduje się w rejestrze roślin rolniczych Unii Europejskiej. Jadalny korzeń ma wiele zastosowań w kuchni. Można jadać marchew na surowo, jako surówkę, gotowaną w sałatkach i zupach lub z wody, smażoną, duszoną. Z marchwi robi się soki i przeciery, a także przetwory.

Jednym z narodowych produktów kulinarnych Portugalii jest dżem marchewkowy.
Wartość odżywcza [edytuj]

    * Korzeń marchwi zawiera odżywcze cukry-węglowodany (4-10%, m.in. sacharozę i glukozę), białko, liczne karoteny (8-22 mg, prowitamina A α- i β-karoten), olejek lotny, witaminy B1 i B2 (0,06 mg), B6, C (6-10 mg), E, H, K, PP (0,05 mg) oraz wapń, żelazo, miedź i fosfor, a także pektyny.
    * Wartość energetyczna 100 g marchwi wynosi ok. 33-35 kcal.

Uprawa [edytuj]

Znaczenie

    * 15% ogólnej masy upraw
    * 12% powierzchni upraw
    * 800 tys. ton – roczny zbiór na 30 tys. ha
    * spożycie 21 kg/osobę/rok (2,5 kg – w skali światowej)
    * sucha masa do 12%

Wymagania

    * cieplne – nieduże, optymalna temperatura 15-20 °C; przy temperaturze poniżej 10 °C zachodzi jaryzacja.
    * wodne – umiarkowane.
    * glebowe – niewielkie; gleby piaszczysto-gliniaste; odczyn lekko kwaśny; pH 6-6,5; Wrażliwa na gleby świeże, wapniowane!

Zmianowanie

    * w drugim roku po oborniku
    * zalecane przedplony odchwaszczające, takie jak: kapusta, rośliny cebulowe, ziemniaki
    * złe przedplony to: rośliny korzeniowe
    * niezalecane jest sadzenie 3-4 lata po sobie, ze względu na występowanie szkodnika – połyśnica marchwianka (Psylla rosae)

Uprawa gleby

Uprawa gleby według zaleceń tradycyjnych: orka przedzimowa (pogłębiona) → włókowanie(na wiosnę) → kultywatorowanie → bronowanie → wał gładki + bronowanie broną lekką(stosuje się czasem, aby umożliwić precyzyjny wysiew nasion)

Metody uprawy

    * uprawa na płasko
    * uprawa na redlinach
          o 2-8 kg; na odmiany wczesne 150 szt/m²
          o siew rzędowy 30-45 cm
          o siew pasowy 4x30 cm
          o siew wstęgowy – redlice szerokości 10 cm (parowy)

Ciekawostki [edytuj]

    * Na noc baldachy marchwi zginają się w dół, co zabezpiecza je przed zamoknięciem.
    * W czasie dojrzewania nasion brzeżne baldaszki zaginają się do środka, nadając baldachowi kształt ptasiego gniazda. Po dojrzeniu nasion wyprostowują się.
    * W klasyfikacji urzędowej Unii Europejskiej marchew uznawana jest za warzywo[5]. Ponieważ jednak w Portugalii marchew używana jest do wyrobu dżemów, w rozumieniu dyrektywy ustalającej parametry ich produkcji, marchew uznana została za owoc[6].
    * W przeszłości rozpowszechniona była marchew w różnych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, fioletowym oraz tzw. tęczowym. Obecną popularność na świecie pomarańczowa marchew zawdzięcza Holendrom, którzy wyhodowali oraz wypromowali odmianę w tym kolorze.



                                              CHMIEL



Chmiel (Humulus L.) – rodzaj roślin pnących z rodziny konopiowatych. Należą do niego 3 tylko gatunki pochodzące ze strefy klimatu umiarkowanego półkuli północnej[2]. Gatunkiem typowym jest Humulus lupulus L.[3].
Spis treści
[ukryj]

    * 1 Morfologia
    * 2 Systematyka
    * 3 Uprawa i zastosowanie
    * 4 Ciekawostki
    * 5 Zobacz też
    * 6 Przypisy

Morfologia [edytuj]

Pnącza, których nadziemna część obumiera na zimę[4]. Pędy są długie i szorstkie, liście pojedyncze lub dłoniastozłożone[4]. Rośliny dwupienne.
Systematyka [edytuj]

Synonimy[2]

Humulopsis Grudz., Lupulus Mill.

Pozycja systematyczna wg APweb (2001...)

Rodzaj należący do rodziny konopiowatych (Cannabaceae Endl) , kladu różowych w obrębie okrytonasiennych[1].

Pozycja w systemie Reveala (1993-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa ukęślowe (Dilleniidae Takht. ex Reveal & Tahkt.), nadrząd Urticanae Takht. ex Reveal, rząd pokrzywowce (Urticales Dumort.), rodzina konopiowate (Cannabaceae Endl.), plemię Humuleae Dumort., rodzaj chmiel (Humulus L.)[5].

Gatunki flory Polski[6]

    * chmiel japoński (Humulus japonicus Siebold & Zucc.) – efemerofit
    * chmiel zwyczajny (Humulus lupulus L.)

Uprawa i zastosowanie [edytuj]

Chmiel jest przyprawą wykorzystywaną do produkcji piwa, a także niektórych leków, kosmetyków i likierów. Uprawia się go na ziemiach żyznych (takich jak mady), dobrze nasłonecznionych.
"Szyszki" chmielu
Ciekawostki [edytuj]

    * Na ziemiach polskich chmiel uprawiano już w X-XI wieku. W XV w. eksportowano go do Szwecji i Europy Zachodniej

Ostatnio edytowany przez Sinona34 (Jun-23-10 18:26:41)


Człowiek jest Aniołem o jednym skrzydle...................
Musi objąć drugiego człowieka  aby....... WZLECIEĆ...................

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plukryta sobieszewo wczasy w Mrzeżynie hodowla yorkshire terrier